Przeczytaj opis i rozwiązanie wzorcowe (oba załączone pliki)
Pomiar oporu żarówki przeprowadzisz używając woltomierza i amperomierza. Zakładając, że ich oporności wewnętrzne wynoszą 1Ω oraz 100MΩ (którą wartość przypiszesz któremu miernikowi?) narysuj odpowiednie schematy i porównaj dwa łatwe układy połączeń pod względem precyzji pomiaru: żarówka szeregowo z amperomierzem i woltomierz równolegle z nimi, lub woltomierz równolegle z żarówką a amperomierz szeregowo z nimi.
Jak zmieni się rysunek 3 jeśli napięcie z zasilacza (lub generatora) nie spadnie całkiem do zera, ale do małej a jednak niezerowej wartości, tak aby mozna było mierzyć opór w trakcie studzenia się włókna? Naszkicuj spodziewany przebieg prądu w fazie studzenia.
Jaki wpływ będzie miał opór kabli połączeniowych na wyniki uzyskiwane w układzie z Rys.1 rozwiązania? Naszkicuj (oblicz jeśli trzeba) jak zmieni się wynik pomiaru przedstawiony na rys. 4 jeśli idealny kabel zastąpimy opornikiem 1Ω
Przed drugim tygodniem:
Przygotuj wykresy analogiczne do rys. 4 i 5.
Dopasuj wielomian o jak najmniejszej liczbie wyrazów lub inną funkcję której postać potrafisz odnieść do fizycznie spodziewanych procesów do zależności mocy strat od temperatury.
W opisie:
Umieść wykresy oporu od mocy, mocy od temperatury
prędkości nagrzewania/studzenia od czasu
prędkości nagrzewania i studzenia (dwa symbole punktów) mocy "swobodnej" z dopasowaniem